Księga karpackich zbójników

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: BOSZ
  • Waga: 0.73 kg
  • Dostępność: Jeden egzemplarz

  • Historia ceny
  • 34,00 zł

Bartłomiej G. Sala
Księga karpackich zbójników

192 strony, format B5 (240 x 165 mm), 59 ilustracji, oprawa twarda.
Wydawnictwo BOSZ, wyd. I, Olszanica 2015

ISBN 978-83-7576-242-6

Bartłomiej G. Sala
Księga karpackich zbójników

192 strony, format B5 (240 x 165 mm), 59 ilustracji, oprawa twarda.
Wydawnictwo BOSZ, wyd. I, Olszanica 2015

ISBN 978-83-7576-242-6

Dla wszystkich zainteresowanych fenomenem dawnego zbójnictwa oraz karpackim folklorem. Na kartach „Księgi...” ożywają postaci 37 słynnych zbójów, działających od XVI do XIX w. od Śląska Cieszyńskiego po Huculszczyznę, zapuszczających się nawet w głąb Śląska, na Morawy, pod Kraków i Przemyśl oraz na Podole i Bukowinę. Autor, historyk i etnograf, kreśli biogramy słynnych zbójnickich hetmanów, omawia ich rolę w folklorze ustnym, a następnie przytacza opracowane przez siebie legendy i podania. W ten sposób książka łączy walory popularnonaukowe i literackie, ukazując głośnych hersztów karpackich zarówno w świetle dokumentów sądowych, jak i ludowych wyobrażeń, nie stroniąc od wyeksponowania rozbieżności pomiędzy znanymi z legend bohaterami a ich historycznymi pierwowzorami, samych zaś zbójników osadzając w kulturowym kontekście.

Nie zabrakło wszakże miejsca dla postaci całkowicie fikcyjnych, które powołały do życia wyłącznie góralskie podania. Obok Janosika, Ondraszka, Ołeksy Dobosza i Józefa Baczyńskiego przez karty książki przewija się cała plejada zbójników o rodowodzie polskim, ruskim, huculskim, węgierskim, ale także… cygańskim i żydowskim, ukazując bogactwo dawnego karpackiego świata.

Opisani są zatem: Targolik, Ondraszek, bracia Klimczoki, Proćpak, Rogacz, Wojtek Bulok, Tomek Masny, Sobek Bury, Portasz-Dzigosik, Maronka zwana też Maranką, Uklejna, Baczyński, Klinowski, Białoń, Nowobilski, Cygan, Janosik, Gałajda, Sawka, Czepiec, Becz, Kornut, Sypko, Mamoń, Szandor Roza, Ogarek, Wolf, Fedor Hołowaty, Marko Hatala, Czarny Hetman, Kostek, Dobosz, Bajurak oraz Iwan Bojczuk.

Oprócz biogramów w „Księdze...” zamieszczono 90 podań o wyczynach „obrońców ludu”.  Dzięki temu książka stała się popularnym kompendium wiedzy oraz zbiorem opowieści o nadludzkich wyczynach zbójników, dzięki niezwykłej sile i zręczności, magicznej mocy i cudownej broni toczących zwycięskie boje z całymi armiami prześladowców i potężnymi diabłami. Czytelnik ma okazję przeżyć wraz nieustraszonymi herosami ich przygody, a jednocześnie dowiedzieć się, jak to z nimi naprawdę było…

Kolorytu opowieściom dodają fenomenalne rysunki autorstwa Witolda Vargasa i Pawła Zycha, uznanych ilustratorów tematyki folklorystycznej i fantasy.

Autorzy zapraszają wszystkich chętnych do dzielenia się własnym doświadczeniem i spostrzeżeniami na stronie www.legendarz.pl.