Żytawska droga Świętego Jakuba. Gniezno – Zgorzelec – Praga. Część południowa

  • 19,00 zł

Żytawska droga św. Jakuba. Gniezno – Zgorzelec – Praga. Część południowa. Przewodnik pielgrzyma
ISBN 978-83-924296-3-0

104 strony na papierze kredowym w pełnym kolorze, format 19 x 13 cm, 106 barwnych ilustracji w tekście, 15 mapek, 17 planików miejscowości z zaznaczoną trasą wędrówki. Oprawa miękka. Wydanie I. Janice 2010

Od połowy lat 80. zeszłego stulecia obserwuje się fenomen ożywienia ruchu na starodawnym szlaku pątniczym do Santiago de Compostela. Ze wszystkich krajów ciągną ludzie różnych wyznań, kultur i języków by spotkać się przy grobie apostoła Jakuba i przełamując różnorakie bariery i uprzedzenia odkrywać korzenie Starego Kontynentu. W ten sposób, często zupełnie nieuświadomiony odpowiadają na wezwanie Jana Pawła II, który w 1982 r. tak wołał z Composteli: ...kieruję co ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki! Tchnij życie w swoje korzenie! Oddaj cesarzowi to co cesarskie, Bogu zaś to co Boskie!...

W 1986 r. Rada Europy ogłosiła Drogę św. Jakuba pierwszym europejskim szlakiem o wielkim znaczeniu kulturowym. Zaapelowano do władz, instytucji oraz obywateli o odtwarzanie szlaków jakubowych i przywrócenie ich dawnego znaczenia.

Droga Żytawska jest południowym odcinkiem szlaku wiodącego z Gniezna do Pragi. Liczy sobie 209 km, zatem 1/3 całej trasy z Gniezna do Pragi, która ma 603 km. Prowadzi przez terytorium Niemiec (Łużyce) i Czech. Trasa: Zgorzelec/Görlitz – St. Marienthal – Hirschfelde – Zittau/Żytawa – Chrastava – Český Dub – Mnichovo Hradiště – Mladá Boleslav – Benátky nad Jizerou – Stará Boleslav – Praga/Praha.

Autorzy opisali dość szczegółowo drogę pielgrzymki oznakowaną białymi muszlami z czerwonym krzyżem. Oprócz opisu trasy podano liczne informacje krajoznawcze dotyczące historii, przyrody i dnia dzisiejszego odwiedzanego terenu. Szczególną uwagę poświęcono miejscom kultu, sanktuariom i obiektom sakralnym znajdującym się na trasie i w pobliżu niej. Podano też informacje praktyczne, głównie o możliwości znalezienia taniego noclegu na trasie.

Buen Camino!