Tołhaje, czyli zbóje w Bieszczadach
- Add feedback:
- Manufacturer: Carpathia
- Weight: 0.26 kg
-
Availability:
Kilka egzemplarzy
-
Price history
The lowest price 30 days before the change: 22.00 zł gross
- 23.00 zł
Stanisław Orłowski
Tołhaje, czyli zbóje w Bieszczadach
152 strony formatu B5 (23,5x16,5 cm), 137 ilustracji, 10 mapek, oprawa miękka.
Wydawnictwo Carpathia, wydanie I, Rzeszów 2010
ISBN: 978-83-62076-00-0
Stanisław Orłowski
Tołhaje, czyli zbóje w Bieszczadach
152 strony formatu B5 (23,5x16,5 cm), 137 ilustracji, 10 mapek, oprawa miękka.
Wydawnictwo Carpathia, wydanie I, Rzeszów 2010
ISBN: 978-83-62076-00-0
Prawda i legenda
Wiadomości o zbójnikach z Karpat Wschodnich, Czarnohory, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, a następnie Tatr i Podtatrza utrwalone w zapisach archiwalnych, rozwinięte zostały najpierw w licznych pieśniach i opowieściach ludności zamieszkującej góry, a następnie trafiły do literatury pięknej kilku narodów i zostały w niej rozwinięte w sposób fantastyczny.
Modę na poszukiwanie bohaterów wywodzących się ze społeczności wiejskiej przyniósł romantyzm. W latach niewoli narodowej liczni podróżnicy, pisarze, poeci, etnografowie i badacze kultury ziem górskich podejmowali coraz częściej wątek zbójnicki, łącząc niejednokrotnie informacje źródłowe z legendą ludową. Z tego też powodu bohaterowie utworów literackich przedstawiani byli w sposób tajemniczy, egzotyczny, sentymentalny i wyidealizowany.
Tendencje takie rozwinęły się silnie w okresie Młodej Polski i do dziś dominują w naszej literaturze pięknej. W tym też wydaniu postacie literackie przedostały się do filmu i innych dziedzin sztuki. W wytworzonej fikcji literackiej i filmowej autentyczne wiadomości o zbójnikach połączono z folklorem góralskim i fantazją autorów, którzy dążyli do osiągnięcia najlepszych walorów artystycznych.
Prawdy o beskidnikach historycznej Ziemi Sanockiej należy szukać niemal wyłącznie w źródłach. Znajdują się one w archiwach krajowych i zagranicznych, a w szczególności w Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie i Lwowskiej Państwowej Bibliotece Naukowej.
Autor podjął się tego zadania i opisał zjawisko rozbójnictwa jako typowe dla tamtych czasów, kreśląc przy okazji obraz dawnej Ziemi Sanockiej w różnych aspektach (kulturowym, religijnym, historycznym, międzynarodowym)
Spis treści
Facynacje bieszczadzkie
Tu działali beskidnicy
Szlaki komunikacyjne
Mieszkańcy tej ziemi
Problemy religijne Ziemi Sanockiej. Ziemia Sanocka w dobie reformacji
Szkolnictwo w Ziemi Sanockiej
Beskidnicy i tołhaje
Życie beskidników
Rzeczpospolita i beskidnicy
Zwalczanie beskidników
Ludność i beskidnicy
Prawda i legenda
Bibliografia
Ask a question about the product. Our team will be happy to provide a detailed answer to your inquiry.